Rodzaje uszkodzeń dysków twardych
Utrata danych z dysków twardych zdarza się relatywnie często. Jest wiele czynników, które mogą sprawić, że użytkownik straci dostęp do zapisanych plików. W takiej sytuacji nie zaleca się próby odzyskiwania ich na własną rękę, ze względu na możliwość ich trwałego stracenia. Laboratoria zajmujące się odzyskiwaniem danych posiadają profesjonalne zaplecze, które pozwala przywrócić utracone informacje z nośników.
- Mechaniczne uszkodzenia – mogą wystąpić pod wpływem różnych czynników. Nie tylko na skutek upadków i wstrząsów, ale też działania wysokich temperatur czy przechowywanie ich w wilgotnym pomieszczeniu. Przeprowadzanie napraw na własna rękę może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nośnika i utracenie danych na zawsze. Odzyskiwanie danych z tak uszkodzonego dysku odbywa się w warunkach laboratoryjnych, a używa się do tego specjalistycznego oprogramowania i sprzętu. Proces odzyskiwania danych polega na wymienieniu uszkodzonych podzespołów oraz wykonania posektorowej kopi powierzchni dysku. Na podstawie tak przygotowanego obrazu możliwe będzie przywrócenie wybranych danych.
- Uszkodzenia logiczne – Inny rodzaj uszkodzenia danych jest utrata ich integralności. Następuje ona na skutek przypadkowego działania użytkownika lub też celowego osób trzecich (ataki hakerskie, malware). Jest to stosunkowo prosty rodzaj uszkodzenia, który można z łatwością naprawić w laboratorium zajmującym się odzyskiem danych. Naprawa polega na odbudowaniu struktury plików oraz przywrócenie wybranych dokumentów.
- Uszkodzenia układu elektronicznego – ostatni rodzaj uszkodzenia, z którym mamy do czynienia. Zdarzają się one na skutek zwarcia, przeciążenia sieci lub wadliwego działania układu zasilającego. Naprawa uszkodzonego nośnika i przywrócenie danych jest możliwa po wymienieniu uszkodzonej elektroniki. Trudność polega na dobraniu takich podzespołów, które są zgodne z oryginalną specyfikacją. Użycie części o innych parametrach może doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia nośnika i trwałego uszkodzenia danych.
Przyczyny utraty danych
Dane z nośników mogą zostać utracone z różnych powodów. Zwykle przez darzenie losowe, ale też na skutek błędu użytkownika, celowego działania osób trzecich czy też zużycia nośnika, na którym były przechowywane pliki.
W zależności od typu nośnika rozpatrujemy inne przyczyny utraty danych. W przypadku nośników optycznych najczęściej problemy z odczytem powstają na skutek zarysowania powierzchni, która uniemożliwia prawidłowe obicie wiązki lasera. W podobny sposób mogą zachowywać się nośniki z zabrudzoną powierzchnią. W przypadku dysków twardych i pamięci flash sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo najczęściej wiąże się z trwałym uszkodzeniem dysku i jego elektroniki.
Programowe | Sprzętowe |
---|---|
Błędne działanie systemu operacyjnego | Zalanie, działanie wilgoci |
Przypadkowe usunięcie danych przez użytkownika | Wstrząsy, fizyczne wgniecenia, zadrapania talerzy dysków / powierzchni nośnika |
Nadpisanie plików i dokumentów | Działanie wysokiej temperatury, spalenie |
Działanie złośliwego oprogramowania (malware) | Uszkodzenie elektroniki nośnika |